Ustroń – droga nr 941
Aby móc korzystać z playera proszę wyłączyć Adblocka i odświeżyć stronę.
clear-night.png

-5°C

USTROŃ

Kamera jest aktywna 1 rok, 5 miesięcy

Ustroń – droga nr 941

Skrzyżowanie Ustroń Polana. Nazwa Polana pochodzi od polany w lesie nad Wisłą, na której osiedlili się pierwsi mieszkańcy ("...12 zahradnikuw kterech mam na polanie ..." - z pierwszej wzmianki o Polanie w 1607 r.). Osada należała do Mikołaja Rudzkiego, od którego wykupiła ją w 1633 r. księżna cieszyńska Elżbieta Lukrecja. Później Polana stanowiła część Ustronia Górnego, będącego osobną wsią do 1839 r., kiedy połączono Ustroń Górny z Dolnym.

W 1792 r. powstała tu papiernia, założona przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego. Należał do niej kawałek przyległej łąki nad Wisłą, niezbędnej do bielenia na słońcu lnianych szmat, z których wówczas wyrabiano papier.

W 1837 r. papiernię przeniesiono w dół Wisły do Hermanic, gdzie z przerwami działała do 1933 r. W jej zabudowaniach "na Polanie" powstała później kuźnia "Teresa" napędzana kołem wodnym, wchodząca w skład ustrońskiej huty. Wykuwano w niej osie i okucia do wozów. Napęd młotów zapewniała płynąca tędy Młynówka. W 1899 r. kuźnię w Polanie zlikwidowano, a w budynku zainstalowano turbinę wodną, zasilającą kuźnię w Ustroniu w energię elektryczną i działającą do lat 60. XX wieku. Oprócz budynku dawnej papierni-kuźni, zachował się jaz na Młynówce ze stawidłami, pozwalającymi regulować poziom wody w położonym obok sztucznym zbiorniku wodnym o powierzchni 0,65 ha.

Polineo
PL
Następna kamerka Wszystkie kamerki
Liczba wyświetleń:33738
Typ kamerki:Inne
Tagi:ruch drogowy

Komentarze